В ідеальному світі нам достатньо було б написати «Якщо ви підозрюєте у себе розлад аутистичного спектру — зверніться до вашого сімейного лікаря, він проконсультує, що робити далі». В реальному ж, у 2024 році, в Україні, та, що там казати, у світі, кількість спеціалістів, які можуть встановити правильний діагноз, мінімальна.
Якщо ви підозрюєте у себе РАС, з тих чи інших причин не можете чи боїтеся отримати офіційний діагноз, ніхто не заборонить вам ознайомитися з діагностичними критеріями, пройти тест та самостійно оцінити, чи дійсно ви можете знаходитися на спектрі. Що робити з цією інформацією далі — вирішувати лише вам. Принаймні, у вас буде більше інформації та розуміння поточної ситуації.
Якщо у вас немає можливості звернутися по професійну діагностику, спробуйте прочитати перелік ПРИКЛАДІВ того, як саме можуть проявлятися порушення у тій чи іншій сфері.
Якщо в кожному з блоків А1, А2, А3 ви дали хоча б одну відповідь «так», а в блоках В1, В2, В3, В4 ви відповіли «так» як мінімум в двох з чотирьох блоків — діагностичний критерій зараховується.
Відповісти «так» не менш ніж на одне питання у кожній з категорій А1, А2, А3;
Відповісти «так» не менш ніж в двох категоріях з В1, В2, В3, В4 (наприклад, тричі «так» в В2 і одне «так» в В4);
Симптоми з категорій А були як в дитинстві, так і в дорослому віці;
Симптоми з категорії В були в дитинстві;
Наявні симптоми ускладнюють вам життя.
Не панікуйте. Абсолютна більшість людей з РАС починає жити щасливіше та легше, коли отримує діагноз. Спочатку вам може бути страшно, соромно, ви можете відчувати злість чи зневіру. Але знання діагнозу відкриває можливість адаптуватися та підлаштувати середовище під себе. Гірше не буде, буде тільки краще.